Kręte drogi miliardera

Po zaginięciu w niewyjaśnionych okolicznościach prywatne życie enigmatycznego miliardera i założyciela firmy DHL wyszło na jaw wraz z całym mnóstwem otaczających je skandali. Tymczasem o bajeczną fortunę, jaką pozostawił po sobie Amerykanin Larry Hillblom, rywalizowali najlepsi prawnicy świata oraz nastoletnie prostytutki z Azji. Oto zadziwiająca opowieść o seksie i pieniądzach, której scenariusz napisało samo życie.

Larry Hillblom miał 26 lat, gdy w 1969 roku stał się jednym ze współzałożycieli koncernu DHL, zajmującego się lotniczym przewozem przesyłek. Działalność firmy pozwoliła przedsiębiorcy zgromadzić już w latach 80. ogromny majątek, szacowany na kilka miliardów dolarów.

Amerykański sen Hillbloma skończył się jednak nagle i tragicznie 21 maja 1995 roku. Samolot, którym biznesmen leciał do swojego nowego domu na pacyficznej wyspie Saipan, runął do oceanu. Ciała nie odnaleziono po dziś dzień, ale jeszcze nim Amerykanin został uznany za martwego, zdążyła rozgorzeć batalia o udziały w jego majątku.

Właśnie wtedy także okazało się, że człowiek stawiany za wzór przedsiębiorczości starannie skrywał przed światem niejedną mroczną tajemnicę. Hillblom przez lata wiódł bogate życie erotyczne, korzystając z usług prostytutek w Azji Południowo-Wschodniej. Byłe klientki bogacza nie zamierzały przyglądać się bezczynnie rozwojowi wypadków. Oznajmiwszy całemu światu, iż zaginiony pozostawił po sobie niejednego potomka z nieprawego łoża, ustawiły się w kolejce po swoją część „łupu”.

David Lujan, niepozorny, ale bardzo zdeterminowany adwokat z wyspy Guam, podjął się reprezentowania interesów jednej z nich. Po przeciwnej stronie stanęła armia najlepszych prawników świata zaangażowanych przez wspólników Hillbloma, którzy nie zamierzali oddać ani jednego dolara. Lujan wydawał się stać na straconej pozycji, ale niczego w tej historii nie można było przewidzieć…

Reżyser „Krętych dróg miliardera”, Alexis Manya Spraic z oczywistych względów nie mógł udzielić głosu Hillblomowi, ale potraktował jego przypadek z wielką skrupulatnością i detektywistycznym niemal pietyzmem. Podróżując po świecie, przeprowadzając dziesiątki rozmów, realizował konsekwentnie swój cel – ukazanie jednego z najdziwniejszych skandali obyczajowych ostatnich lat. Im bardziej zagłębiał się w temat, tym bardziej dostrzegał jego drugie dno. „Dla mnie film ten stworzył okazję do podjęcia różnych społeczno-politycznych tematów bez uciekania się do zbędnego dydaktyzmu” – zapewniał reżyser. Efektem jego starań jest intrygująca historia o pieniądzach i seksie oraz arogancji tych, którzy posiadają to pierwsze i niełatwym losie tych, którzy utrzymywać muszą się tylko dzięki temu drugiemu.

Zapraszamy do PLANETE, 26 lipca o godzinie 20:45, by poznać „Kręte drogi miliardera”.

KRĘTE DROGI MILIARDERA

(„Shadow Billionaire”)

film dokumentalny
USA, 2009, 86 min.

reżyseria: Alexis Manya Spraic

najbliższe emisje

26.07, pn, godz. 20.45

hastagi na stronie:

#kostiuk rafal

Authors

Related posts

Top