Bogaci są szanowani

Pierwszy raz w 1992 roku CBOS przeprowadził takie badania: mianowicie postanowiono stwierdzić, co Polacy myślą o ludziach bogatych. Wtedy mniej niż jedna trzecia była zdania, że bogaci są szanowani. Kolejne dziesięć lat niczego nie zmieniło w badaniach. Dopiero teraz nadszedł czas, kiedy aż 44 procent z nas, uważa, że bogaci są bardziej poważani. 38 procent jednak postrzega ludzi bogatych nie najlepiej.

Dawniej bogaci byli traktowani jako dorobkiewicze. Teraz postrzeganie ich przez społeczeństwo, zmieniło się na bardziej pozytywne, a najwięcej pozytywnych emocji wzbudzają bogaci w ludziach młodych, w wieku od 18 do 24 lat. Powodem tego jest prawdopodobnie sytuacja na rynku pracy. Ludzie modzi ciężko pracując, widzą, ile trzeba się napracować, aby coś osiągnąć. Dlatego uważają, że jeśli ktoś to osiągnął, to musiał pracować ciężko tak jak oni i o wiele ciężej.

Okazało się też, że 88 procent osób biorących udział w badaniach CBOS-u jest zdania, że Polacy nie mają równych szans na zdobycie majątku. Uważają też, że niektórym pomagają talenty. Najwięcej optymistów jest w tym względzie u osób pracujących na własny rachunek. Bardzo pozytywnie do tego podchodzą też ludzie młodzi i uczniowie.

Polacy są przekonani o dyskryminowaniu niektórych grup np. pod względem dostępu do rynku pracy. Na taki pogląd ma wpływ także nierówny dostęp do wykształcenia i miejsce zamieszkania.
mks

hastagi na stronie:

#procent ludzi bogatych w polsce

Authors

Related posts

Top