Biznes Konsument

Ile kosztuje niania?

Jak wynika z raportu Niania.pl za rok 2017, na wynagrodzenie dla opiekunki rodzice wydają średnio (w przypadku pełnego etatu) od 1376 zł netto w Białymstoku do 2160 zł w

Data publikacji: 2018-06-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Ile kosztuje niania?
Kategoria: BIZNES, Konsument

Jak wynika z raportu Niania.pl za rok 2017, na wynagrodzenie dla opiekunki rodzice wydają średnio (w przypadku pełnego etatu) od 1376 zł netto w Białymstoku do 2160 zł w Warszawie.

Ile kosztuje niania? BIZNES, Konsument - Jak wynika z raportu Niania.pl za rok 2017, na wynagrodzenie dla opiekunki rodzice wydają średnio (w przypadku pełnego etatu) od 1376 zł netto w Białymstoku do 2160 zł w Warszawie.

Wakacje to czas, gdy wiele żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zamknięte. W związku z tym, niektórzy rodzice decydują się na zatrudnienie niani. Jak wynika z raportu Niania.pl za rok 2017, na wynagrodzenie dla opiekunki rodzice wydają średnio (w przypadku pełnego etatu) od 1376 zł netto w Białymstoku do 2160 zł w Warszawie. 

Włodarze wielu placówek, które specjalizują się w opiece nad dziećmi, podejmują decyzję o zamknięciu ich na przykład na miesiąc wakacji. Decyzja ta stawia w niekomfortowej sytuacji rodziców, którzy muszą szukać alternatywnej formy opieki dla pociechy. Rozwiązaniem może być zatrudnienie niani. W znalezieniu opiekunki pomóc może wyszukiwarka Niania.pl. Nianie, tworząc swój profil w serwisie, podają między innymi kwotę, za którą są gotowe pracować. Dzięki temu, rodzice mogą wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe i zaprosić na rozmowę jedynie osoby, które spełniają to kryterium.

Różnice w skali państwa

Wynagrodzenie, na które mogą liczyć nianie, zależy między innymi od tego, gdzie opiekunka świadczy swoje usługi. Szczegółowe informacje na ten temat zostały przedstawione na wykresie, który figuruje jako zdjęcie główne. 

Różnica pomiędzy najwyższym średnim wynagrodzeniem (Warszawa) opiekunki dla dziecka a najniższym (Białystok) wynosi 784 zł. Warto zauważyć, że we Wrocławiu, który w tym zestawieniu zajmuje drugie miejsce, nianie zarabiają średnio o 368 zł mniej, niż w Warszawie. „Im większe miasto, tym więcej mieszkańców i większy odsetek tych, którzy po urodzeniu dziecka wracają do pracy. Co za tym idzie, więcej dzieci potrzebuje opieki”  – tłumaczy Monika Perkowska, ekspert Niania.pl.

A to już wiesz?  Piotr Wójcik spotka się z czytelnikami w Empik Silesia

Najatrakcyjniejsze stawki w miastach wojewódzkich

Średnie wynagrodzenie niań w największym mieście danego województwa jest wyższe, niż średnie wynagrodzenie opiekunek w całym województwie. W Warszawie za godzinę pracy niania otrzymuje średnio 13,5 zł, zaś w województwie mazowieckim średnie wynagrodzenie godzinowe wynosi 12,5 zł. W Krakowie opiekunki za godzinę pracy zarabiają średnio 10,8 zł, zaś w województwie małopolskim 9,81 zł. Szczegółowe dane na temat każdego województwa, zaczerpnięte z raportu  Niania.pl, zostały zamieszczone na wykresie, który można znaleźć w pliku do pobrania.

Zarobki niań wzrastają

Jak wynika z danych zaprezentowanych w raporcie „Rynek niań w Polsce w 2017 roku na tle innych form opieki”, który został opracowany na podstawie danych z serwisu Niania.pl, z roku na rok wzrasta kwota, którą rodzice muszą zapłacić niani. Od 2013 roku średnia stawka godzinowa niani wzrosła o 1,72 zł. „Opieka nad dzieckiem to bardzo odpowiedzialne zadanie. Ponadto, jak wynika z danych Niania.pl, nianiami często są studentki, czyli osoby, które się kształcą, w wielu przypadkach na kierunkach pedagogicznych, co za tym idzie, ich kwalifikacje ciągle wzrastają” – tłumaczy Monika Perkowska, ekspert Niania.pl.

Warto dodać, że od lat średnia stawka niani jest wyższa niż stawka minimalna netto w Polsce. 

Niania potrzebna od zaraz

Niekiedy rodzice późno orientują się, że muszą znaleźć opiekę dla swojego dziecka na czas wakacji. Dzięki swojej funkcjonalności serwis Niania.pl umożliwia wyszukiwanie opiekunek, które są dostępne „od zaraz”. „Niani powinno szukać się przez kilka miesięcy, jednakże serwis wychodzi naprzeciw tym, którym życie nagle się skomplikowało” – wyjaśnia Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży.

Warto pamiętać, że wyszukiwarka Niania.pl umożliwia rodzicom poszukiwanie opiekunki stosując również inne kryteria. Pod uwagę można wziąć na przykład zainteresowania pociechy. „Zazwyczaj niania spędza z dzieckiem blisko dziewięć godzin dziennie. W tym czasie młody odkrywca powinien nie tylko rozwijać swoje zainteresowania, ale też doświadczać nowych wrażeń” – uważa Monika Perkowska. „Warto zatem zwrócić uwagę na to, jakie tematy interesują osobę, którą zatrudniamy. Być może otworzy przed dzieckiem całkiem nowe horyzonty” – dodaje ekspert Niania.pl.

A to już wiesz?  NEWS! TENET Premiera 4K Ultra HD Blu-ray™ już 15 grudnia

„Czas spędzony z nianią może być dla dziecka niezwykle wartościowy. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, czy placówka, do której uczęszcza dziecko, planuje wakacyjną przerwę. To pozwala na uniknięcie stresu i daje czas, na znalezienie odpowiedniej opieki” – podsumowuje Monika Perkowska.

Niania.pl jest największym w Polsce serwisem internetowym gromadzącym oferty pracy dla opiekunek i profile niań. Istnieje na rynku od 2004 roku. Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 200 000 opiekunek z całej Polski.  Już ponad 100 000 rodzin z całej Polski znalazło nianię dla swojego dziecka w Niania.pl.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Ile kosztuje niania? BIZNES, Konsument - Jak wynika z raportu Niania.pl za rok 2017, na wynagrodzenie dla opiekunki rodzice wydają średnio (w przypadku pełnego etatu) od 1376 zł netto w Białymstoku do 2160 zł w Warszawie.
Hashtagi: #BIZNES #Konsument

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy