– Odpowiadamy na potężny problem spoÅ‚eczny „marnowania talentów” dziewczÄ…t i kobiet w dziedzinach nauk Å›cisÅ‚ych i technologiach – mówi Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org, która wspólnie z Huawei Polska wydaÅ‚a wÅ‚aÅ›nie bajkÄ™ edukacyjnÄ… „Kosmos i malina”. Ma ona zainspirować dziewczynki w wieku 9–12 lat do rozwijania zainteresowaÅ„ w kierunku technologii, innowacji i nauk STEM. Z badaÅ„ wynika bowiem, że to stereotypowe podejÅ›cie do edukacji, w którym zainteresowanie tymi obszarami od najmÅ‚odszych lat przypisuje siÄ™ raczej chÅ‚opcom, jest powodem późniejszego niskiego udziaÅ‚u kobiet w technologiach na rynku pracy. Jednak i to – jak zauważa Alicja Tatarczuk z Huawei Polska – powoli zmienia siÄ™ na lepsze, a kobiety w branży IT majÄ… coraz lepsze perspektywy i możliwoÅ›ci.
– Badania pokazujÄ…, że stereotyp mówiÄ…cy o mniejszym zainteresowaniu dziewczÄ…t naukÄ… informatyki i inżynieriÄ… pojawia siÄ™ już w mÅ‚odym wieku i utrzymuje siÄ™ wÅ›ród dzieci i nastolatków. To przekonanie ma wpÅ‚yw na wybory edukacyjne i prowadzi do niskiej reprezentacji kobiet w tych dziedzinach. Wystarczy spojrzeć na liczbÄ™ studentek na politechnikach – jest ich tylko 36 proc., do tego w wiÄ™kszoÅ›ci na kierunkach nietechnicznych. Aby przeÅ‚amać ten stereotyp, ważne jest, aby nauczyciele i rodzice aktywnie zachÄ™cali dziewczynki do eksplorowania nauk Å›cisÅ‚ych i technologii już od najmÅ‚odszych lat. Poprzez stymulujÄ…ce zajÄ™cia i pozytywne wzorce można zbudować wiÄ™ksze zainteresowanie i pewność siebie u dziewczÄ…t w dziedzinach STEM – mówi Alicja Tatarczuk, menedżerka ds. CSR w Huawei Polska.
Od najmÅ‚odszych lat aż po etap edukacji szkolnej zainteresowanie technologiami i naukami STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) nadal stereotypowo przypisuje siÄ™ chÅ‚opcom, a nie dziewczynkom. W efekcie – jak pokazaÅ‚y badania przeprowadzone przez uniwersytety w Houston i Waszyngtonie na grupie 2,2 tys. dzieci i nastolatków – już szeÅ›ciolatki żywiÄ… przekonanie, jakoby dziewczynki nie interesowaÅ‚y siÄ™ komputerami, technologiÄ… i naukami Å›cisÅ‚ymi tak bardzo jak chÅ‚opcy. Z tego powodu wiele dziewczÄ…t już w szkole Å›redniej rezygnuje z kontynuowania nauki w obszarze informatyki i inżynierii, ponieważ uważa, że do tego nie pasujÄ….
– Jest wiele sposobów, aby przekonać dziewczÄ™ta, że Å›wiat nauki i nowych technologii jest dostÄ™pny również dla nich. Ważne sÄ… dziaÅ‚ania edukacyjne i spoÅ‚eczne, które promujÄ… równość pÅ‚ci w dziedzinie nauki i technologii. Organizowanie inspirujÄ…cych warsztatów, prezentacji i wystÄ…pieÅ„, które pokazujÄ… sukcesy kobiet w dziedzinie STEM, jest niezwykle ważne. Warto też zapewnić dziewczÄ™tom wzorce mentorek i role models, które odnoszÄ… sukcesy w tych obszarach. Tworzenie atmosfery równoÅ›ci i inkluzywnoÅ›ci wÅ›ród uczniów jest kluczowe, aby dziewczÄ™ta czuÅ‚y siÄ™ wspierane i zachÄ™cone do eksplorowania Å›wiata nauk Å›cisÅ‚ych. Kampanie spoÅ‚eczne i inicjatywy edukacyjne mogÄ… podkreÅ›lać znaczenie równoÅ›ci pÅ‚ci w STEM oraz przedstawiać różnorodność osiÄ…gnięć kobiet w tych dziedzinach. Dodatkowo zapewnienie dostÄ™pu do zasobów edukacyjnych, programów szkoleniowych i mentoringu umożliwia dziewczÄ™tom rozwijanie swoich umiejÄ™tnoÅ›ci w dziedzinie nauki i technologii – mówi Alicja Tatarczuk.
Promowanie dobrych wzorców i zainspirowanie dziewczynek do odkrywania Å›wiata nauki i technologii to wÅ‚aÅ›nie cel inicjatywy Huawei Polska i Fundacji Zaczytani.org, które wspólnie wydaÅ‚y wÅ‚aÅ›nie bajkÄ™ pt. „Kosmos i malina” dla dzieci w wieku 9–12 lat. Publikacja autorstwa Zofii Karaszewskiej i Sylwii Stano – zaÅ‚ożycielek popularnego bloga książkowego „Książniczki majÄ… zdanie” – powstaÅ‚a we wspóÅ‚pracy z ekspertami od bajkoterapii, która wspiera emocjonalny i spoÅ‚eczny rozwój dzieci.
– Bajka „Kosmos i malina” zostaÅ‚a napisana, aby inspirować dziewczynki do zagłębiania siÄ™ w Å›wiat technologii i nauki. Nurt bajkoterapii, w którym powstaÅ‚a, sÅ‚uży połączeniu zabawy z jednoczesnym nastawianiem na rozwój dziecka. MateriaÅ‚y edukacyjne i scenariusze lekcji, które dołączyliÅ›my do bajki, pozwalajÄ… nauczycielom na prowadzenie zajęć, które bÄ™dÄ… budzić w dziewczynkach pasjÄ™ do nauki i inspirować je do dalszego rozwoju – mówi menedżerka ds. CSR w Huawei Polska.
Publikacja edukacyjna, której premiera odbyÅ‚a siÄ™ 15 czerwca br., jest już dostÄ™pna bezpÅ‚atnie w formie e-booka i audiobooka na stronie fundacji (https://kosmosimalina.zaczytani.org/) wraz z pakietem materiaÅ‚ów edukacyjnych i gotowych scenariuszy dla nauczycieli i edukatorów, którzy mogÄ… wykorzystać je do poprowadzenia specjalnych lekcji. Inicjatorzy projektu polecajÄ… jÄ… również wszystkim rodzicom, którzy chcÄ… zachÄ™cić dziewczynki do rozwoju w obszarze STEM i nowych technologii.
– Bajka „Kosmos i malina” pomoże zbudować pewność siebie dziewczynek oraz zainspiruje je do rozwoju i podejmowania ról przywódczych w branży technologicznej – mówi Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org. – Ogromnie siÄ™ cieszÄ™, że do przygotowania tej publikacji udaÅ‚o nam siÄ™ zebrać wspaniaÅ‚y zespóÅ‚ – pisarki SylwiÄ™ Stano i ZosiÄ™ KaraszewskÄ…, prof. UAM, dr hab. IwonÄ™ ChmurÄ™-RutkowskÄ…, partnera projektu firmÄ™ Huawei oraz ekspertów bajkoterapii z Fundacji Zaczytani.org. Odpowiadamy w ten sposób na potężny problem spoÅ‚eczny „marnowania talentów” dziewczÄ…t i kobiet w dziedzinach nauk Å›cisÅ‚ych i technologiach.
Ambasadorami projektu „Kosmos i malina” sÄ… Joanna JabÅ‚czyÅ„ska, Monika Mrozowska i Aleksander MikoÅ‚ajczak, którzy użyczyli również swoich gÅ‚osów podczas nagrywania audiobooka i sÄ… czynnie zaangażowani w promowanie wartoÅ›ciowych treÅ›ci dla dzieci. Fundacja Zaczytani.org, która jest organizacjÄ… non-profit skoncentrowanÄ… na promowaniu czytelnictwa oraz edukacji spoÅ‚ecznej dzieci i mÅ‚odzieży, wskazuje, że publikacja doskonale wpisuje siÄ™ w tÄ™ ideÄ™ – bajka pokazuje wagÄ™ wyobraźni, przyjaźni i kreatywnoÅ›ci w życiu dzieci, uczy tolerancji i promuje różnorodność. Przekazuje również, że czasami trzeba zaryzykować, by odkryć prawdziwÄ… radość i speÅ‚nienie.
– Projekt jest odpowiedziÄ… na potrzebÄ™ promowania dobrych wzorców i inspirowania dziewczynek do Å›wiata technologii, nauki oraz innowacji. Zaangażowanie firmy Huawei w tÄ™ inicjatywÄ™ jest dowodem zobowiÄ…zania do promowania równoÅ›ci pÅ‚ci oraz rozwijania potencjaÅ‚u kobiet – mówi Alicja Tatarczuk.
WedÅ‚ug ubiegÅ‚orocznego raportu No Fluff Jobs („Kobiety w IT 2022. Szanse oraz możliwoÅ›ci rozpoczÄ™cia i rozwoju kariery”) branża IT przyciÄ…ga kobiety m.in. ze wzglÄ™du na wysokie zarobki, elastyczne warunki pracy i stabilne zatrudnienie. Z kolei wÅ›ród pracodawców roÅ›nie Å›wiadomość zwiÄ…zana z koniecznoÅ›ciÄ… wyrównywania szans i wsparcia kobiet, m.in. poprzez umożliwienie im pogodzenia obowiÄ…zków rodzinnych z karierÄ… zawodowÄ…. Dlatego też, jak wynika z danych Deloitte’a, udziaÅ‚ kobiet w firmach technologicznych powoli roÅ›nie. W 2019 roku wynosiÅ‚ 22,4 proc., w 2020 – 23,1 proc., a w 2022 roku już 25 proc.