Data publikacji: 2017-09-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Top 10 na Light. Move. Festival. 2017
Kategoria: BIZNES, Kultura
Monumentalne reźby świetlne przypominające polne osty, dzikie zwieręta origami, malowany światłem awangardowy mapping na Placu Wolności – to zaledwie kilka atrakcji, które pojawią się na Light. Move. Festival.

Monumentalne reźby świetlne przypominające polne osty, dzikie zwieręta origami, malowany światłem awangardowy mapping na Placu Wolności – to zaledwie kilka atrakcji, które pojawią się na Light. Move. Festival.
Program festiwalowy właśnie został zamknięty. – To największy festiwal jaki do tej pory przygotowaliśmy – mówi Beata Konieczniak, Kreator Light. Move. Festival.
W tym roku zaplanowano rekordową liczbę atrakcji. 15 kilometrów usłanej iluminacjami i instalacjami trasy. Na awangardowym szlaku rozbłyśnie 55 zabytkowych kamienic, w pasażach i parkach miejskich staną 32 instalacje świetlne, a na fasadach budynków wyświetlonych zostanie 5 mappingów 2D/3D. I jeszcze animacja na koronie drewa. Co musisz zobaczyć na LMF?
Nowości Light. Move. Festival.
„Zawiłości” to dynamiczny, monochromatyczny mapping 3D połączony wspaniałą muzyką. Po raz pierwszy Cerkiew św. Aleksandra Newskiego przy ulicy Kilińskiego odegra jedną z głównych ról na festiwalu światła. 15 tysięcy „ożywionych” nowoczesną muzyką elektroniczną kamieni, zamieni cerkiew w niespotykane dzieło sztuki. Spektakularną projekcję uzupełnią lasery i światła. Animację stwory francuski artysta Yann Nguema, znany z niezwykłych projekcji w technologii 3D.
Nowością na festiwalowej mapie jest także projekcja na budynku Łódzkiego Domu Kultury przy ulicy Traugutta. Pani Pawlosky stwory na nim surrealistyczny mapping pomiędzy jawą a snem „niemający jasnego początku ani końca”.
Plac Wolności światłem malowany
Projekcje wielkoformatowe będzie można oglądać także na Piotrkowskiej 76. Włoski artysta Luca Pulvirenti, znany jako Mammasonica, preniesie gości festiwalu w abstrakcyjny świat awangardy. Na Placu Wolności wyświetlone zostaną bajkowe projekcje „Paradox” i „Światłem malowane” na budynkach muzeum i kościoła. Mappingi będą tętnić tysiącami barw, obrazów i kolorów, zamieniając fasady budynków w płótno malarskie.
Wszystkie projekcje można zobaczyć między 29 wreśnia a 1 października od godz. 19 do północy.
Zwieręta origami w centrum Łodzi
W programie Light. Move. Festival. znalazły się aż 32 instalacje świetlne. Uwagę zwracają zwłaszcza zgeometryzowane dzikie zwieręta nawiązujące formą do awangardowego kierunku sztuki z początku XX wieku – kubizmu. W Parku Staromiejskim będzie można prejść obok jelenia, wilka i niedźwiedzia w ich naturalnych rozmiarach skonstruowanych z lustranego tworywa podświetlanego niebieskim światłem. Z kolei w Manufakture czaić się będą ogromne tygrysy. Inspiracją do „Digital Origami Tigers” jest technika składania papieru, znana również jako origami. Pulsujące z ich wnętra oświetlenie LED ma pobudzić reźby do życia.
Kolejną atrakcją są monumentalne reźby świetlne zainspirowane polnym ostem w Pasażu Schillera. Ich wysokość i rozpiętość to aż 12 metrów! Instalacja jest dziełem francuskiej grupy TILT, która od lat współpracuje z festiwalem światła.
Rzeźby multimedialne i interaktywne na festiwalu światła
Na Light. Move. Festival. będzie można zobaczyć także multimedialne i interaktywne reźby świetlne. „Brama do światła” Aleksandra Dynarka jest portalem wciągającym i hipnotyzującym widza. Instalacja w Parku Sienkiewicza nawiązuje do typologii geometrii bramy – przypominając łódzkie bramy do podwórek, ale także abstrakcyjnie rozumiane „wrota”. Instalacja interaktywna znajdzie się natomiast w Parku Staromiejskim. „Social Sparkles” składająca się ze stu świecących elementów to „świetliki” schowane wśród drew, które będą wprawiane w ruch, dzięki spacerującym po parku festiwalowiczom.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Kultura