Data publikacji: 2020-03-02
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Co roku do sklepów trafiają tysiące wadliwych produktów
Kategoria: BIZNES, Konsument
Toksyczne zabawki, trujÄ…ca żywność, wybuchajÄ…ca elektronika czy auta z wadami seryjnymi – każdego roku na rynku pojawiajÄ… siÄ™ tysiÄ…ce produktów, które mogÄ… stanowić dla nas realne zagrożenie.
Toksyczne zabawki, trujÄ…ca żywność, wybuchajÄ…ca elektronika czy auta z wadami seryjnymi – każdego roku na rynku pojawiajÄ…Â się tysiÄ…ce produktów, które mogÄ… stanowić dla nas realne zagrożenie. Z myÅ›lÄ… o unikaniu takich towarów i chronieniu siebie i swoich bliskich przed niebezpieczeÅ„stwem powstaÅ‚a aplikacja Monite, zbierajÄ…ca ostrzeżenia o wadliwych produktach.
Tylko w ciągu 2019 roku rządowe instytucje alarmowały o 172 niebezpiecznych produktach. Najwięcej alertów (53) dotyczyło motoryzacji, na drugim miejscu znalazły się natomiast farmaceutyki (41). Do sklepów trafiła również wadliwa żywność (26 przypadków) oraz zabawki mogące stanowić zagrożenie dla zdrowie i życia dzieci (18 produktów). Kawałki szkła w mrożonej pizzy, groźne bakterie w artykułach spożywczych, ubrania wydzielające toksyczne chemikalia, wypadki spowodowane wadami konstrukcyjnymi aut lub porażenia prądem od wadliwego sprzętu elektronicznego – to naprawdę może się zdarzyć każdemu z nas.
– Powszechna dostÄ™pność produktów stanowiÄ…cych zagrożenie dla naszego zdrowia byÅ‚a dla nas wielkim zaskoczeniem. Jeżeli codziennie jesteÅ›my narażani na kontakt z niebezpiecznymi towarami, to jak możemy siÄ™ przed tym chronić? SzukajÄ…c ostrzeżeÅ„ na temat produktów niebezpiecznych lub wycofanych z obrotu zauważyliÅ›my jak trudny i czasochÅ‚onny jest to proces. Pojawia siÄ™ sporo komunikatów na temat niebezpiecznego asortymentu, ale sÄ… one rozproszone i wymagajÄ… Å›ledzenia wielu źródeÅ‚, m.in. instytucji rzÄ…dowych, organizacji miÄ™dzynarodowych oraz komunikatów od producentów i sieci handlowych. StÄ…d pomysÅ‚ na stworzenie Monite – aplikacji zbierajÄ…cej wszystkie ważne komunikaty w jednym miejscu. Za jej pomocÄ… konsument na bieżąco ma dostÄ™p do peÅ‚nej informacji o zagrożeniach, otrzymuje też powiadomienia przy każdym nowym ostrzeżeniu. W ten sposób pomagamy użytkownikom chronić siebie i swoich bliskich, budujÄ…c jednoczeÅ›nie Å›wiadomość na temat wadliwych artykułów i niebezpieczeÅ„stw z nimi zwiÄ…zanych – mówi BartÅ‚omiej PÅ‚odzik, twórca aplikacji Monite, CzÅ‚onek ZarzÄ…du Getwise Sp. z o.o.
W ciągu zaledwie 2 pierwszych miesięcy 2020 roku odnotowano aż 80 przypadków. Najczęściej zgłaszane kategorie produktów to motoryzacja (39), farmaceutyki (14) oraz żywność (6). Niepokój budzi skala dostępności niebezpiecznych artykułów spożywczych. W ubiegłym roku alerty dotyczyły m.in. groźnych substancji w wędlinach, pałeczek salmonelli w jajkach i przyprawach, toksyn w kaszy gryczanej i jaglanej, czy szkodliwego kadmu. Każdy z tych produktów był szeroko dostępny i zanim wycofano wadliwe partie, zdążyły one trafić do rąk konsumentów.
– Możemy jechać autem i nie zdawać sobie sprawy, że w kluczowym momencie poduszka powietrzna nie zadziaÅ‚a albo uchwyty ISOFIX nie utrzymajÄ… fotelika dzieciÄ™cego. Z kolei posiadanie w domu zabawek z defektem grozi dziecku kontaktem z niebezpiecznymi chemikaliami, może też prowadzić do zadÅ‚awienia, poparzenia lub innych urazów. Co warto podkreÅ›lić, Monite opiera się wyłącznie na oficjalnych i zaufanych źródÅ‚ach, dlatego zapewnia rzetelnÄ… wiedzÄ… o produktach i daje pewność, że używany przez nas produkt jest bezpieczny – tÅ‚umaczy BartÅ‚omiej PÅ‚odzik.
W Monite znajdziemy uzupełniane na bieżąco komunikaty najważniejszych instytucji i organizacji, m.in. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także międzynarodowych podmiotów jak np. Wspólnotowy System Szybkiej Informacji (RAPEX). Aplikacja pozwala w prosty i intuicyjny sposób przeglądać ostrzeżenia z poszczególnych krajów i kategorii (m.in. żywność, zabawki, farmaceutyki, elektronika i motoryzacja), a także udostępniać je znajomym. Użytkownik ma do wyboru otrzymywanie powiadomień od lokalnych lub europejskich instytucji. Aplikacja jest darmowa i działa na telefonach z systemem Android i iOS.
Â
Więcej informacji:
https://monite.app/pl/
Â
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Konsument