Biznes Konsument

Oszczędność czasu i formalności może słono kosztować

Osoby dysponujące wysokim wkładem własnym, resztę pieniędzy niezbędnych do zakupu nieruchomości mogą uzyskać zarówno z kredytu hipotecznego, jak i

Data publikacji: 2018-09-27
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Oszczędność czasu i formalności może słono kosztować
Kategoria: BIZNES, Konsument

Osoby dysponujące wysokim wkładem własnym, resztę pieniędzy niezbędnych do zakupu nieruchomości mogą uzyskać zarówno z kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego.

Oszczędność czasu i formalności może słono kosztować BIZNES, Konsument - Osoby dysponujące wysokim wkładem własnym, resztę pieniędzy niezbędnych do zakupu nieruchomości mogą uzyskać zarówno z kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego.

Osoby dysponujące wysokim wkładem własnym, resztę pieniędzy niezbędnych do zakupu nieruchomości mogą uzyskać zarówno z kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego.
Kredyt gotówkowy wiąże się ze znacznie łatwiejszą i nie tak czasochłonną, jak przy kredycie hipotecznym procedurą, ale ma też sporo wad.
Decydując się na kredyt gotówkowy, należy liczyć się m.in. z dużo krótszym okresem kredytowania i wyższym całkowitym kosztem kredytu.

Kredyty hipoteczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w 2017 r. banki udzieliły ich 204 tys., to o 4,9 proc. więcej niż w roku poprzednim. Jednak skomplikowana procedura uzyskania kredytu hipotecznego sprawia, że nie wszyscy chcą korzystać z takiej formy finansowania. Przy wysokim wkładzie własnym pojawia się pokusa zaoszczędzenia sobie wysiłków związanych z ubieganiem się o kredyt hipoteczny, dzięki uzyskaniu brakujących funduszy z kredytu gotówkowego. Czy jest to jednak korzystna opcja dla kredytobiorcy?

Kredyt dla niecierpliwych

Kredyt gotówkowy ma tę zaletę, że można go uzyskać nawet w kilka dni. Procedury w bankach są dużo łatwiejsze i szybsze niż w przypadku kredytów hipotecznych, nie ma także potrzeby gromadzenia dokumentów dotyczących nieruchomości oraz ujawniania celu, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze z kredytu. Jest to zatem dobra opcja dla osób, którym przede wszystkim zależy na czasie. Niestety, taka wygoda ma swoją cenę. Decydując się na kredyt gotówkowy, zwykle musimy się liczyć z wyższymi kosztami początkowymi. Bank będzie od nas także wymagał wyższej zdolności kredytowej niż przy kredycie hipotecznym, a okres spłaty kredytu nie będzie dłuższy niż 10 lat – przez to miesięczna rata kredytu będzie zdecydowanie wyższa niż przy kredycie hipotecznym.

A to już wiesz?  “Kitchen Innovation 2014”: Liebherr sięga po złoto

– Przy kredycie hipotecznym co prawda cała procedura jest dużo bardziej skomplikowana i niezbędne jest przygotowanie wielu dokumentów i zaświadczeń, ale dzięki temu można uzyskać zdecydowanie wyższą kwotę niż przy kredycie gotówkowym. Kredyt hipoteczny możemy zaciągnąć nawet na 30 lat, dzięki czemu miesięczna rata będzie niższa, niższe będą także koszty początkowe kredytu. Klient sam powinien jednak przeanalizować, co jest dla niego ważniejsze – koszt czy czas i prostota uzyskania finansowania – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

Ponad 15 tys. zł różnicy przy kredycie na 50 tys. zł

Eksperci z ANG Spółdzielni obliczyli, ile kosztowałoby zaciągnięcie kredytu gotówkowego i hipotecznego na 50 tys. zł przy wkładzie własnym w wysokości 100 tys. zł i wartości nieruchomości 150 tys. zł. Przy kredycie gotówkowym na 10 lat, zakładając oprocentowanie 9 proc. i prowizję w wysokości 5 proc., miesięczna rata kredytu wyniosłaby ok. 635 zł, a prowizja 2,5 tys. zł. Natomiast przy kredycie hipotecznym na taki sam okres, średnie oprocentowanie rynkowe wynosi 4 proc., dlatego miesięczna rata kredytu wyniosłaby ok. 507 zł, prowizja przy takim kredycie to średnio 2 proc., czyli 1 tys. zł. W całym okresie kredytowania jest to ponad 15 tys. zł różnicy między kredytem gotówkowym a hipotecznym!

 

 

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Oszczędność czasu i formalności może słono kosztować BIZNES, Konsument - Osoby dysponujące wysokim wkładem własnym, resztę pieniędzy niezbędnych do zakupu nieruchomości mogą uzyskać zarówno z kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego.
Hashtagi: #BIZNES #Konsument

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy